Orlen podał w prezentacji, że w I kwartale 2024 roku średnia cena ropy Brent spada do 81 USD/bbl z 84 USD/bbl kwartał wcześniej. Dyferencjał wynosi -1,2 USD/bbl wobec -2,0 w IV kw. — Modelowa marża rafineryjna, wokół której rozpętano ostatnio burzę, nie przekłada się na poziom zysku netto — podkreślał w niedawnym wywiadzie dla Business Insidera prezes Orlenu Daniel Obajtek. Tłumaczył, że to wzór stworzony z myślą o analitykach, pod który podstawiane są rynkowe notowania ropy naftowej i gotowych produktów, czyli dane niezależne od poszczególnych firm. Działalność rafineryjna w Orlenie jest coraz bardziej opłacalna. Relacja przychodów do kosztów mocno się poprawiła.
Zachowanie podstawowych procesów bezpieczeństwa w firmie może nas uchronić od 90 proc. Ataków – mówi Robert Grabowski, szef CERT Orange Polska. Po raz drugi przedstawiciele świata medycyny, nauki, technologii i biznesu spotkają się podczas ogólnodostępnego wydarzenia online, by omawiać złożone pojęcie dobrostanu, który oddziałuje na różne obszary życia. Nasze programy bezpieczeństwa są dowodem stałego zaangażowania firmy w dostarczanie produktów i usług, które nawet przewyższają standardy branżowe – mówi Skip Mann, dyrektor wykonawczy, Chief Security Office w Lenovo.
- Na bazie danych z bazy Capital IQ średnia kapitalizacja Grupy LOTOS od sierpnia do grudnia 2021 r.
- Błędów, które pozwoliły zawyżyć uzyskane wyniki obliczeń.
- — Dyferencjał Ural/Brent znacząco więc zaburza te wyniki.
- Dlatego stosowane przy analizie tej branży mnożniki są co do zasady dużo niższe, od tej, którą przyjęła NIK.
- Na raziedziałania Orlenu powodują jednak jednie ograniczenie dostępu do tych informacji.Tymczasem ich znaczenie rośnie, gdyż kondycja branży petrochemicznej w ostatnichkwartałach pogarszała się.
To właśnie kapitalizacja giełdowa jest faktyczną oceną przez inwestorów wartości spółki Jest to najbardziej miarodajny wskaźnik, który pokazuje, jak inwestorzy oceniają już dokonane inwestycje oraz planowane przyszłe przepływy. Opublikowany raport Najwyższej Izby Kontroli (NIK) pt. „Realizacja działań w zakresie poprawy bezpieczeństwa paliwowego w sektorze naftowym” przedstawia fałszywy obraz połączenia Grupy LOTOS z ORLENEM. Szczególne wątpliwości Pięć wskazówek aby znaleźć dom brokera ubezpieczeniowego budzi błędna metodologia, jaką NIK przyjął do wyceny aktywów, które były przedmiotem tej transakcji. Dobór danych, z których korzystała NIK, pozwoliły bowiem radykalnie zawyżyć uzyskane wyniki obliczeń, aby udowodnić z góry założoną tezę.
Na bazie danych z bazy Capital IQ średnia kapitalizacja G20 OTC Reformy instrumentów pochodnych zatrzymuje się w wypełnianiu pozostałych luk Grupy LOTOS od sierpnia do grudnia 2021 r. Wynosiła około 11 mld złotych (minimalna wartość to 9,7 mld złotych a maksymalna to 12,6 mld złotych..) natomiast wartość przedsiębiorstwa (enterprise value) wynosiła około 12,8 mld złotych (minimalna wartość to 11,5 mld złotych a maksymalna to 14,1 mld złotych). W wyniku połączenia ORLEN przejął między innymi cały segment wydobywczy, który w okresie I-III kw.
Cud na Orlenie. Czy widać go w wynikach finansowych spółki? Zdania są podzielone
Orlenznów zaczął podawać wartość modelowej marży rafineryjnej w ujęciu miesięcznym.Wcześniej robił to jednie do lipca 2023 r. Do obliczeń spółka stosuje notowania spotowetych produktów. Niezależnie od tego, że NIK posłużyła się wskaźnikiem, który nie miał pokrycia w rzeczywistości, to popełniła inny, fundamentalny błąd, uznając, że modelowa marża rafineryjna odzwierciedla faktyczną zyskowność rafinerii. Wynagrodzeń, surowców innych niż ropa i gaz ziemny, mediów. Podsumowując, nie można uznać modelowej marży rafineryjnej jako miernika zyskowności rafinerii, a tym samym nie można używać tego wskaźnika do wyliczenia wartości aktywów rafineryjnych. A tak właśnie zrobili eksperci NIK.
Kwoty tej nie da się zatem pogodzić z oceną wartości Grupy ORLEN dokonanej przez rynek kapitałowy. Innymi słowy, inwestorzy, w tym instytucje finansowe na co dzień dokonujące inwestycje w akcje różnych spółek, miały zupełnie inne przekonanie, co do wartości aktywów Grupy LOTOS, niż NIK. Gdyby je bowiem podzielały kapitalizacja Grupy LOTOS byłaby dużo wyższa. Modelowa marża rafineryjna PKN Orlen wyliczana jest w ten sposób, że brane są przychody ze sprzedaży produktów (36 proc. benzyna + 43 proc. diesel + 14,5 proc. ciężki olej opałowy) i od nich odejmowane są koszty (100 proc. wsadu to ropa i pozostałe surowce). Całość wsadu przeliczona jest według notowań ropy Brent podawanych przez giełdę w Londynie.
To byłby scenariusz, w którym Orlen miałby szansę utrzymać wyniki z zeszłego roku. Grupa Orlen wypracowała w IV kwartale 2022 r. Zysk netto w wysokości 8,1 miliarda złotych. To najlepsze wyniki w historii.
Rafineria Możejki będzie produkowała energię odnawialną
Wpaździerniku Orlen pytany przez nas o powody braku informacji na temat marży petrochemicznejtłumaczył, że to m.in. Efekt konieczności uwzględnienia w niej kosztów praw doemisji CO2, ale nie tylko. „W przypadku marży petrochemicznej obowiązującadotychczas formuła bazowała na polimerach i pokazywała raczej trendy makro wpetrochemii, niż rzeczywistą zyskowność biznesu.
Marża rafineryjna Orlenu spadła, ale dalej jest wielokrotnie wyższa niż rok temu
Proces ten jest przez Izbę oceniany jednoznacznie pozytywnie. NIK pomija jednak fakt, że jego istotnym elementem było wzmocnienie relacji biznesowych ORLENU z Saudi Aramco. W lutym różnica w cenie ropy rosyjskiej Globalna sprzedaż chipów w dół 15,9% w sierpniu-Forex Ural i europejskiego Brenta wynosiła 5,5 dol.
Koncernzapewniał również, że dzięki aktualizacji marże petrochemiczne będą dawały lepszyobraz sytuacji w grupie, co ułatwi właściwą ocenę jej kondycji finansowej. Na raziedziałania Orlenu powodują jednak jednie ograniczenie dostępu do tych informacji.Tymczasem ich znaczenie rośnie, gdyż kondycja branży petrochemicznej w ostatnichkwartałach pogarszała się. Z drugiej strony nadchodzący wzrost popytu z Chin może wpłynąć na podwyżki cen surowców naftowych, a – co za tym idzie – wywołać także cenową presję na lokalnych rynkach.
Głosów oddanych na NWZ Grupy LOTOS, natomiast na NWZ ORLENU – 38,49 proc. Jak z tego jasno wynika, pozostali akcjonariusze obu spółek, w tym instytucje finansowe, które na co dzień mają do czynienia z procesem wycen i analizą planowanych fuzji i przejęć, także poparli połączenie. Potwierdzeniem słuszności połączenia ORLEN i LOTOS jest decyzja akcjonariuszy biorących udział w Nadzwyczajnych Walnych Zgromadzeniach obu spółek.
2021 roku wygenerował 638 mln zł EBITDA. Dodatkowo w skład koncernu weszły w całości takie spółki jak LOTOS Oil, LOTOS Kolej, stacje paliw, które nie były objęte środkami zaradczymi, oraz około 50 proc. Mocy produkcyjnych Rafinerii Gdańskiej. Tymczasem NIK wyceniła wartość tylko tej części aktywów Grupy LOTOS, która trafiła do Saudi Aramco, na 9,4 mld zł, a więc kwotę, która stanowi odpowiednio aż około 85 proc. Średniej kapitalizacji Grupy LOTOS z 2021 roku lub 73 proc. Średniej wartość przedsiębiorstwa (enterprise value) Grupy LOTOS w 2021 roku.
Kolejny dzień z rekordowymi cenami złota. Gdzie jest sufit?
Akcjonariuszy Grupy LOTOS obecnych na Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniu. Z kolei na Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniu ORLEN połączenie poparło 98,2 proc. Trzeba podkreślić, że Skarbowi Państwa, jako jednemu z akcjonariuszy, przysługiwało 64,49 proc.
W lutym modelowa marżarafineryjna wyniosła 17,3 USD na każdej baryłce przerobionej ropy naftowej. W porównaniuze styczniem zwyżkowała o 24,5 proc., a w ujęciu rok do roku o 16,9 proc. Co więcejostatnio wyższa niż w lutym była w październiku ubiegłego roku. Niezależnie odtego trzeba mieć na uwadze, że marże rafineryjne już od dwóch lat utrzymują sięna wysokim poziomie, znacznie wyższym niż średnie wieloletnie.
Jest informacja, że modelowa marża rafineryjna spółki wzrosła o 34 proc. K/k, mimo że średnia cena ropy w tym czasie na rynkach światowych spadła o 11 proc. Najnowsze statystyki potwierdzają, że Orlen jest jednym z beneficjentów drogiej ropy naftowej, która stała się za to przekleństwem kierowców. Warto jednak podkreślić, że nie można utożsamiać modelowej marży rafineryjnej z bezpośrednimi zyskami. Kosztów CO2, gazu, energii elektrycznej i logistyki.